مختصري از زندگي نامه حضرت آيت الله نجفي همداني :


 مفسّر قرآن حضرت آيت الله سيد محمد حسيني همداني نجفي فرزند آيت اللّه سيّد علي همداني، در سال 1322 ق در خانواده علم وتقوي در شهر نجف اشرف متولد شد. پدر ايشان از شاگردان مرحوم ملا حسينقلي همداني و حاج سيد احمد كربلايي و همدوش و همطراز با مرحوم ميرزا جواد آقاي ملكي تبريزي و حاج آقا حسين قمي بود و با بزرگاني از جمله مرحوم آقاي شيخ محمد بهاري همداني حشر و نشر داشت، و مدت هيجده سال به ‌طور مرتب ملازم مرحوم آخوند بود و غير از درس و بحث‌هاي رسمي حوزه از سير و سلوك و حالات آموزنده و مفيد آخوند حسينقلي همداني كسب فيض مي‌كرد. حضرت آيت الله نجفي همداني پس از مدت هشت سال با مرحوم پدرش از نجف به ايران مي‌آيد و در آغاز، نزد پدرش درس را شروع مي‌كند و مدتي از مرحوم سيد علي همداني و ديگران بهره مي‌برد، تا آنجا كه در سال 1343ق و پس از گذشت سيزده سال مجدداً به نجف بازمي‌گردد و در آنجا به تحصيل ادامه مي‌دهد و چون ميان پدرِ ايشان و مرحوم ميرزاي نائيني علاقه و دوستي ديرينه وجود دارد، فرزند خود را تحت هدايت و سرپرستي ايشان قرار مي‌دهد. ايشان درس‌هاي باقيمانده سطح را خدمت مرحوم آيت اللّه ميلاني از شاگردان بزرگ مرحوم نائيني و كمپاني و آقا عماد رشتي تمام مي‌كند. در سال 1345 ق پس از پايان دروس سطح، در دوره پاياني درس اصول مرحوم ميزاي نائيني (م 1355 ق) شركت مي‌كند و استاد از وي مي‌خواهد كه درسها را بنويسد و ايشان ببيند.
آيت الله سيد محمد حسيني نجفي همداني از ابتداي شرکت در درس مرحوم ميرزا حسين نائيني بنا به سفارش موکد آن مرحوم با اهميت قلم و نگارش آشنا شدند. از اولين روزهاي درس تمام مطالب را به صورت دقيق و منظم مي نگاشتند و براي اظهار نظر خدمت استاد ارائه مي دادند که محصول آن يک دوره تفسير قرآن کريم به زبان فارسي و يک دوره شرح کتاب شريف اصول کافي است که تاکنون مجلداتي از آن به چاپ رسيده است.  از هم دوره ها و هم مباحثه هاي ايشان مي توان مرحوم آقاي مير حجت ايزدي ، آقا شيخ حسين همداني، آقا شيخ نصرالله اشکوري، آقا سيد صدرالدين جزايري، آيت الله خوئي و مرحوم علامه محمد حسين طباطبايي فيلسوف و صاحب تفسير الميزان را نام برد. آيت الله نجفي همداني در دوراني که در دروس آيت الله نائيني بزرگ شرکت مي کردند مورد توجه وي قرار گرفتند، تا آنجا که ميرزاي نائيني او را به دامادي خود برمي گزينند.  وي پس از تکمـيل مـدارج


علمي نزد اساتيد بزرگ در سال 1327 شمسي به همدان بازگشتند و به تاليف و تدريس پرداخت و پس از درگذشت پدرشان، امامت جماعت مسجد کولانج همدان را عهده دار شدند و به موعظه و راهنمايي مردم پرداختند.
با پيروزي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني(ره)، ايشان از علمايي بودند که با همراهي انقلاب و جمهوري اسلامي خود را تابع آن رهبر کبير مي دانستند و با پيروي از ولايت فقيه در نشر ارزشهاي الهي و انقلابي  نقش بسزايي داشتند و ملجاء نيروهاي انقلابي و حزب الهي بودند، بطوريکه همواره با پشتيباني از دفاع مقدس، مسجد کولانج پايگاه و اميد رزمندگان و بسيجيان گرديد.
با توجه به حضور هميشه در صحنه حضرت آيت الله نجفي همداني و نقش آن در جامعه مي توان به موارد زير اشاره نمود :
1)    نقش آيت الله نجفي در در جريان  هدايت انقلاب و دفاع مقدس
2)    نقش آيت الله نجفي در رهبري و هدايت جوانان
3)    نقش آيت الله نجفي در بسيج مردم و جوانان
4)    نقش آيت الله نجفي در برگزاري مراسم هاي مذهبي و عزاداري
5)    نقش آيت الله نجفي در تبيين و ترويج ارزشهاي انقلاب اسلامي و دفاع از ولايت فقيه
6)    نقش آيت الله نجفي در ايجاد همبستگي ميان جوانان با  ديدگاه هاي مختلف
7)    نقش آيت الله نجفي در جهاد علمي در همدان و برگزاري جلسات تفسير قرآن و اخلاق

آيت الله نجفي همداني در هفتم مهرماه 1375 در همدان وفات يافت و پيکرش بنا به وصيت خودش به مشهد مقدس منتقل گشت و در دارالزهد حرم مطهر رضوي در جوار امام رئوف به خاک سپرده شد.
اساتيد آيت الله نجفي همداني :

 • حضرت آيت الله محمدهادي ميلاني
 • حضرت آيت الله آقا عماد رشتي
 • حضرت آيت الله ميرزاي نائيني بزرگ در اصول
 • حضرت آيت الله حسين غروي اصفهاني در فقه و اصول
 • حضرت آيت الله شيخ محمدحسين کمپاني
 • حضرت آيت الله سيد علي قاضي در اخلاق
 • حضرت آيت الله عبدالغفار در اخلاق

تاليفات :

 • تفسير قرآن «الانوار درخشان» در 18 جلد: از ويژگي هاي اين تفسير توجه فراوان به اخبار و روايات تفسيري اهل بيت(ع) است که علاوه بر آن به پاره اي توضيحات لغوي ونحوي و بيان برخي لطايف و اشارات، به تفسير و تحليل آيات پرداخته شده است.
 • تفسير اصول کافي به نام «پرتوي درخشان» در 4 جلد
 • معاد جسماني و روحاني
 • مسيحا مژده مهدي موعود

آثار منتشر نشده :

 • تقريرات درس اصول ميرزاي نائيني
 • تقريرات درس محقق اصفهاني
 • رساله متعدد در فلسفه، کلام و شرح احاديث

Go to top